By Hammed Tajudeen

The All Progressives Congress (APC) in Osun State in the just concluded House of Assembly March 9 election has won all constituencies in the three senatorial districts of the state which will make the ruling party ,APC enjoys majority in the 6th assembly of the state.

Reports gathered by Blaze Newz shows that the Peoples Democratic Party (PDP) had presently secured just three seats won by Hon. Adewumi Adeyemi of Obokun Local Government Area,Hon Babajide Kofoworola for Ede North Local Government and Hon. Niran Atidade for Ede South Local Government which Oriade Local Government was declared inclusive.

INEC official who requested to remain anonymouse told Blaze Newz on Monday that Oriade state constiuency election remained inconclusive due to disruption of collation process caused by suspected political thurgs in the area.

A PDP member,Mr.Abidemi Azeez told Blaze Newz that his party in Oriade will remain calm and see how the process will be handle by the Independent National Electoral Commission returning officer of the local government.

Recall Hon.Francis Fdaunsi won the only senatorial seat for PDP in the last February 23 presidential and national assembly election where Oriade Local Government is situated.

See list of announced Local Governments

Osun West Senatorial District

Ayedire LGA – Hon. Gbenga Ogunkanmi, APC (Winner)

Ola Oluwa LGA – Hon. Hadirullai Adegbile, APC (Winner)

Iwo LGA – Hon Halil Uzamot, APC (Winner)

Ede North LGA – Hon Babajide Kofoworola, PDP (Winner)

Ede South LGA – Hon. Niran Atidade, PDP (Winner)

Egbedore LGA – Hon. Babatunde Ibirogba, APC (Winner)

Ejigbo LGA – Hon. Adekunle Oyekunle, APC (Winner)

Irewole/Isokan LGA – Hon. Marouf Olanrewaju, APC (Winner)

Ayedaade LGA – Hon. Taiwo Adebayo, APC (Winner)

Osun Central Senatorial District

Osogbo LGA – Hon. Taofeek Badamosi, APC (Winner)

Olorunda LGA – Hon. Kunle Akande, APC (Winner)

Irepodun/Orolu LGA – Hon. Nasir Olateju, APC (Winner)

Ifelodun LGA – Hon. Mulikat Abiola, APC (Winner)

Odo Otin LGA – Hon. Michael Adetoyi, APC (Winner)

Boripe/Boluwaduro LGA – Hon. Femi Popoola, APC (Winner)B

Ila LGA – Hon. Adebisi Jayeola, APC (WInner)

Ifedayo LGA – Hon. Elizabeth Abioye, APC (Winner)

Osun East Senatorial District

Ilesha West LGA – Hon. Wale Adedoyin, APC (Winner)

Ilesha East LGA – Hon. Timothy Owoeye, APC (Winner)

Atakumosa East/West LGA – Hon. Babatunde Komolafe, APC (Winner)

Oriade LGA – INCONCLUSIVE

Obokun LGA – Hon. Adewumi Adeyemi, PDP (Winner)

Ife East LGA – Hon. Olajide Adeyeye, APC (Winner)

Ife Central LGA – Hon. Taiwo Adebusola, APC (Winner)

Ife North LGA – Hon. Tunde Olatunji, APC (Winner)

Ife South LGA – Hon. Benjamin Ogundipe, APC (Winner)

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here